Co to jest... grzejnik?

naprawa nagrzewnic mobilnych

Grzejnik (potocznie nazywany kaloryferem z fr. calorif?re) ? wymiennik cieplny typu woda-powietrze lub para-powietrze; element układu centralnego ogrzewania. Powszechnie stosowany w różnych pomieszczeniach.

Obecnie najczęściej stosowane są grzejniki płytowe zbudowane ze zgrzewanych płyt stalowych. W nowych instalacjach centralnego ogrzewania praktycznie nie są już stosowane grzejniki żebrowe, mimo że w niektórych rozwiązaniach modułowość konstrukcji pozwala na dodanie większej liczby żeber, a dzięki temu prostą zmianę mocy grzejnika. Przez grzejnik przepływa gorąca woda lub para, która zazwyczaj nie pochodzi bezpośrednio z elektrociepłowni. Woda zasilająca centralne ogrzewanie ogrzewana jest w wymienniku ciepła przez wodę z sieci ciepłowniczej, lub w kotle, a następnie płynie do odbiorników ciepła jakimi są grzejniki.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzejnik

Historia grzejnika

Powszechnie uważa się, że centralne ogrzewanie wynaleźli starożytni Rzymianie. Jednak z dochodzenia przeprowadzonego przez elektrociepłownię z Samary (południowo-zachodnia Rosja) wynika, że pierwszy grzejnik został zamontowany w roku 1855 w Sankt Petersburgu. Wynalazcą był Franz San Galli (urodzony w Prusach, w Kamieniu Pomorskim (Kammin), lecz mieszkający w Rosji Niemiec pochodzący z rodziny o włoskich korzeniach). Swój wynalazek nazwał "gorącą skrzynką" i opatentował w Niemczech i USA.
Pomnik grzejnika

Urządzenie doczekało się pomnika. Z okazji 150 rocznicy zamontowania pierwszego grzejnika w Sankt Petersburgu, na początku sezonu grzewczego 2005, przed elektrociepłownią w Samarze stanął mierzący 2 metry wysokości i ważący 200 kg pomnik żeliwnego grzejnika (wykonany przez lokalnego artystę rzeźbiarza Nikołaja Kuklewa). Powyżej urządzenia, w świetle okna z grubą kotarą, wyleguje się w cieple kot1.

W Polsce pomnik kaloryfera znajduje się w Stąporkowie (woj. świętokrzyskie) przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury. Ma on około 3 m wysokości i jest jednym z największych w Europie i jedynym w kraju. Duży żeliwny kaloryfer ma za zadanie przypominać świetność miasta z czasów, gdy tutejsza Odlewnia Żeliwa produkowała aż 96% grzejników. Uznany jest za nieoficjalny symbol tego miasta.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Grzejnik

Podnoszenie temperatury w pokojach dziecięcych

naprawa nagrzewnic mobilnych

Dzieci bardzo potrzebują ciepła. Dlatego osoby mieszkające z dziećmi bardzo często nie są w stanie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Wydaje się, że najbardziej przyjemnym dla dzieci systemem grzewczym jest taki system, który może być obsługiwany automatycznie i zwiększać temperaturę na piecu za każdym razem, kiedy domowe pomieszczenia zaczynają się wychładzać. Jednocześnie pokoje dziecięce czasami wymagają dogrzewania. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że temperatura panująca w pokoju dziecięcym nie może być zbyt wysoka, ponieważ taka sytuacja również jest niezdrowa dla dzieci. Dlatego wydaje się, że najlepiej jest w razie potrzeby włączać nagrzewnice w pokojach dziecięcych, a jednocześnie regulować w nich temperaturę w taki sposób, aby nie była ona za wysoka.

Dodane: 23-04-2019 03:39